Mildred Dresselhaus

Mildred „Millie” Dresselhaus z domu Śpiewak urodziła się 11 listopada 1930 roku w Brooklynie, Nowy Jork, USA, a zmarła 20 lutego 2017 roku.

Dresselhaus ukończyła studia pierwszego stopnia z fizyki w roku 1951 na  Hunter College, a studia drugiego stopnia w 1953 roku w Radcliffe College. Studia doktoranckie kontynuowała na Uniwersytecie w Chicago, będąc w bliskim kontakcie z Enrico Fermim, a swą pracę doktorską z fizyki zatytułowaną “Magnetic field dependence of the surface impedance of superconducting tin” formalnie wykonywaną pod kierunkiem Andrew Lawsona obroniła w roku 1959. Nazywana była „królową nauki o węglu”, swój doktorat na Uniwersytecie w Chicago otrzymała w czasach, gdy tylko około 2% doktoratów w USA należało do kobiet. W roku 1968 Dresselhaus została pierwszą kobietą na stałe zatrudnioną na Wydziale Inżynierii na MIT. Badała strukturę poziomów energetycznych grafitu i innych struktur węgla. Ten innowacyjny kierunek badań doprowadził ją do odkrycia fullerenów (między innymi buckyballs), nanorurek węglowych i grafenu. Była także pionierem doświadczalnych metod badania właściwości elektrycznych i cieplnych cienkich warstw materiałów.

W latach 60-tych XX wieku Dresselhaus jako pierwsza zastosowała pomiary magnetooptyczne do grafitu w celu prawidłowej identyfikacji stanów elektronów i dziur w strefie Brillouina. W latach osiemdziesiątych zajmowała się pracą nad grafitowymi związkami interkalacyjnymi, kluczowym składnikiem dzisiejszych akumulatorów litowo-jonowych i materiałów dwuwymiarowych. Jej zaangażowanie w badania grafitu wzrosło, a pojawienie się fulerenów, włókien węglowych wyhodowanych w fazie lotnej, nanorurek węglowych, nanorurek grafenowych i niskowymiarowej termoelektryczności w latach 90-tych rozpaliło jej zainteresowanie strukturami w skali nano. W ścisłej współpracy z kolegami, szczególnie w Japonii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych, zbadała struktury grafenu zwinięte w nanorurki węglowe.

Dresselhaus pełniła funkcję prezesa zarówno American Physical Society, jak i American Association for Advancement of Science. Wśród wielu odznaczeń została odznaczona Narodowym Medalem Nauki (1990), Nagrodą Kavli w Nanonauce (2012) i Prezydenckim Medalem Wolności (2014).

Komentowanie jest wyłączone.