Przekształcenia geometryczne

Przekształcenia geometryczne mogą być wykorzystywane do korekcji błędów optyki (likwidacja beczkowatości lub poduszkowatości obrazu) lub jako operacje pomocnicze (np. pomiary średnicy pod różnymi kątami), to m. in. przesunięcia, przechylenia, obroty i odbicia, również przeskalowania – dokonywane są na obrazie jako całości.

Obrót
   
Odbicie w pionie
   

Pochylenia i przesunięcia wykorzystuje się do kompensacji błędnego ułożenia badanego obiektu na zdjęciu.
Przeskalowań dokonuje się aby w celach porównawczych dopasować wielkościowo obrazy obiektów różniących się wielkością w naturze, albo wprawdzie jednakowych w rzeczywistości, lecz w sfotografowanych np. w różnym powiększeniu. Przeskalowań możemy dokonywać trzema metodami: najbliższego sąsiada, biliniową i bikubiczną.

Powiększenie

W metodzie najbliższego sąsiada oblicza się odwrotną transformację skorygowanych współrzędnych określonego piksela, a następnie szuka się piksela o najbliższych współrzędnych. Wartość najbliższego piksela przepisuje się jako nową wartość piksela obrazu skorygowanego. W ten sposób uzyskuje się skorygowane współrzędne macierzy obrazu wraz z przeliczonymi wartościami poszczególnych pikseli.
Metoda interpolacji biliniowej wykorzystuje cztery najbliższe piksele względem współrzędnych piksela obrazu skorygowanego po jego transformacji odwrotnej. Metoda ta interpoluje kolejno wartości pomiędzy poszczególnymi pikselami w sposób liniowy.
Metoda interpolacji bikubicznej bazuje na szesnastu pikselach obrazu oryginalnego najbliższych względem piksela poszukiwanego. Funkcja interpolująca jest funkcją sześcienną, a wykorzystanie tak dużej ilości pikseli obrazu oryginalnego znacznie wpływa na eliminację składowych wysokich częstotliwości.

Komentowanie jest wyłączone.