Przepływ cieczy kwantowej bozonów (np. ciekłego izotopu 4He w temperaturze poniżej TS = 2,17 K) bez lepkości. Uważamy, że wtedy atomy (lub pary atomów dla ciekłego 3He) znajdują się w stanie skondensowanym. Stany wzbudzone oddzielone są przerwą energetyczną i, jeśli tylko ruch nie jest za gwałtowny (laminarny), układ nie absorbuje energii z zewnątrz ani jej nie oddaje podczas ruchu. Przy ruchu wirowym nadcieczy powyżej pewnej prędkości powstają wiry niosące kwanty krętu h. Stan nadciekły opisujemy przez zjawiska związane z kondensacją par typu BCS (Bardeena-Coopera-Schrieffera) lub kondensacją B-E (Bosego-Einsteina). Pary typu BCS to na przykład pary atomów ciekłego 3He lub neutronów w gwieździe neutronowej (ze spinami równoległymi). Kondensację B-E stosuje się do opisu nadciekłego 4He lub bozonowych kondensatów atomowych. Stan nadciekły (nadpłynny) jest makroskopowym stanem kwantowym; charakteryzuje się przez makroskopową funkcję falową, określoną przez nieliniowe równanie Schrödingera, zwane równaniem Grossa-Pitajewskiego.
Szukaj w serwisie
Losowo wybrane zdjęcia
Zdarzyło się:
- 1886 - urodził się Zygmunt Aleksander Klemensiewicz, fizyk jądrowy, taternik i alpinista. Zbudował elektrodę szklaną, był autorem pierwszego polskiego przewodnika taternickiego.
- 1960 - zmarł Max Felix Teodor von Laue, niemiecki fizyk, był autorem prac w dziedzinie optyki, teorii względności, fizyki jądrowej i teorii kwantów, odkrył metodę wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie do badań struktur krystalicznych (lauegram). W 1914 roku przyznano mu Nagrodę Nobla za badanie zjawiska ugięcia promieni rentgenowskich.