André Marie Ampère urodził się 22 stycznia 1775 roku w Lyonie, Francja, a zmarł 10 czerwca 1836 roku w Marsylii, Francja.
Był szeroko znany we wszystkich gałęziach nauki, wykładał i pisał na temat wielu z nich, mimo, że nie miał żadnego formalnego wykształcenia, miał jednak doskonałą reputację zarówno jako nauczyciel matematyki, jak i matematyk-badacz. Po roku 1809, kiedy został profesorem analizy w Szkole Politechnicznej w Paryżu, ograniczył się niemal wyłącznie do matematyki i fizyki. Profesorem École polytechnique był do roku 1826, kiedy to w uznaniu dla ogromnego, dorobku naukowego otrzymał katedrę fizyki w prestiżowym Collège de France. Kierował nią aż do śmierci. Po roku 1826 roku wykładał również filozofię na Faculté des Lettres. Jego prace na temat związku pomiędzy elektrycznością a magnetyzmem powstały w 1820 roku. Według jego teorii, zaproponowanej w roku 1826, cząsteczki materii, które mogą zostać namagnesowane są poprzecinane zamkniętymi obwodami prądu elektrycznego, zaś namagnesowanie jest wywoływane przez jakąś przyczynę, która sprawia, że kierunki tych prądów w różnych cząsteczkach ciała stają się równoległe. Od jego nazwiska jednostkę natężenia prądu elektrycznego nazwano amper.
W dziedzinie fizyki pracował nad teorią światła, opublikował pracę o refrakcji. Jest autorem wydanej pośmiertnie obszernej pracy „Szkice z filozofii nauki, czyli przedstawienie analityczne ogólnej klasyfikacji wszelkiej wiedzy ludzkiej” („Essai sur la philosophie des sciences, ou exposition analytique d’une classification naturelle de toutes les connaissances humaines”). W książce tej jako pierwszy w czasach nowożytnych użył terminu cybernetyka (definiując ją jako sztukę rządzenia).
Mimo że znany jest głównie jako fizyk, to był przede wszystkim matematykiem. W tej dyscyplinie prowadził wykłady i większość badań. Między innymi rozwijał teorię równań różniczkowych cząstkowych, opracowując ich klasyfikację. Prowadził również badania w dziedzinie chemii: odkrył fluor, niezależnie od Avogadro sformułował prawo o identyczności liczby cząsteczek każdego gazu pod tym samym ciśnieniem i w tej samej objętości oraz opracował klasyfikację pierwiastków.