John Herschel

johnherschelJohn Herschel – angielski astronom, chemik i fizyk – urodził się w Slough, Wielka Brytania,  7 marca 1792 roku, a zmarł 11 maja 1871 roku w Hawkhurst, Wielka Brytania.

Pasją do astronomii został na początku zarażony przez swego ojca, Williama Herschela, odkrywcę Urana. Studiował astronomię i matematykę na Uniwersytecie Cambridge. W 1816 porzucił świetną karierę uniwersytecką, by pomóc choremu już ojcu w jego działalności i poświęcił się astronomii. John Herschel spędził cztery lata w Afryce Południowej i skompilowane bezprecedensowe katalogi gwiazd podwójnych i mgławic na niebie półkuli południowej. Po powrocie z Afryki w roku 1838 dowiedział się o artykule Richarda A. Locke’a w „New York Sun” z 1985 roku o swoich rzekomych odkryciach z Księżyca (ludzie-nietoperze, morza, lasy, liliowo-fioletowe piramidy itp.).

Prowadził także prace z optyki i teorii nauk przyrodniczych. Był jednym z pionierów fotografii. Do fotografii wprowadził takie terminy jak: negatyw, pozytyw i przede wszystkim samą nazwę dziedziny – fotografia. Odkrył tiosiarczan sodu, wynalazł cyjanotypię. Odkrył zjawisko nazwane zjawiskiem Herschela, polegające na zaniku obrazu utajonego pod działaniem promieniowania długofalowego (czerwonego i podczerwonego).


 

Komentowanie jest wyłączone.