John Dalton, urodził się 5 września 1766 roku w Cumberland, a zmarł 27 lipca 1844 roku w Manchesterze – angielski fizyk, chemik i meteorolog. Dalton badał ciśnienie par, odkrył prawo rozszerzalności gazu podczas zmian temperatury. On też wprowadził teorię atomową materii w chemii i opisał wadę wzroku nazywaną później daltonizmem.
Podstawowe założenia teorii atomistycznej Daltona:
- Materia złożona jest z niepodzielnych atomów
- Wszystkie atomy jednego pierwiastka mają identyczną masę i pozostałe właściwości
- Każdy pierwiastek zbudowany jest z niepowtarzalnych atomów, różniących się od innych masą
- Atomy są niezniszczalne i nie podlegają przemianom podczas reakcji chemicznych, zmienia się tylko ich wzajemne ułożenie i powiązanie
- Cząsteczka związku chemicznego składa się ze skończonej i niewielkiej liczby atomów różnych pierwiastków.
W roku 1788 zaczął obserwacje zorzy polarnej (aurora borealis) – zjawiska meteorologicznego związanego z elektrycznością w atmosferze. Uważał, że istnieje związek pomiędzy zjawiskiem zorzy i polem magnetycznym. Przedstawił strukturę wiatrów pasatowych, chociaż publikacja George’a Hadleya z 1735 roku (znana Daltonowi) była prekursorska. Był pierwszym, który pokazał że deszcz jest powodowany nie przez zmiany ciśnienia, ale przez zmianę temperatury z wysokością. Pokazał, że zmiany temperatury z wysokością są związane z rozprężaniem (adiabatycznym) cząstki powietrza.