Emilio Segrè

segreEmilio Gino Segré – amerykański fizyk jądrowy, z pochodzenia włoski Żyd, urodzony w Tivoli, Włochy,  1 lutego 1905 roku.

Segrè był studentem Enrico Fermiego w latach 1920-tych i profesorem fizyki na Uniwersytecie w Palermo do roku 1938, kiedy Mussolini zakazał zajmowania stanowisk profesorskich przez żydów. Segrè i jego żona w tym czasie zwiedzali Kalifornię i zdecydowali wyemigrować do USA. W roku 1937 pracując jeszcze w Palermo otrzymał, wspólnie z Carlo Perrierem, pierwszy pierwiastek sztuczny – technet. Następnie Segrè pracował w Berkeley Radiation Lab gdzie roku 1940 uczestniczył w odkryciu astatu, a w roku 1941 – plutonu. W czasie II Wojny Światowej brał udział w Projekcie Manhattan, po wojnie Segrè powrócił do Berkeley po krótkim epizodzie na Uniwersytecie Illinois Urbana–Champaign.  W roku 1955, pracując z Owenem Chamberlainem, Segrè odkrył antyproton, za co otrzymał w roku 1959 Nagrodę Nobla z fizyki.

Był zapalonym fotografem, po jego śmierci, jego druga żona przekazała wiele jego fotografii do kolekcji American Institute of Physics (wydawcy Physics Today), który nazwał swoje archiwum fotograficzne jego imieniem.