Wędrujące w kosmosie obiekty, mają w literaturze różne nazwy i często są mylone. Nie każdy wie czym różni się meteor od meteoroidu czy meteorytu. Terminy jakże podobne, dlatego na samym początku warto je uporządkować i wyjaśnić. Układ Słoneczny to nie tylko Słońce i planety poruszające się wokół niego. Wyróżnione są planety wewnętrzne (do których między innymi należy Ziemia), oraz planety zewnętrzne, a rozdziela je tzw. „pas planetoid” , który znajduje się między Marsem a Jowiszem.
Czym więc są planetoidy? Są to na ogół niewielkie ciała niebieskie, obiegające naszą gwiazdę centralną. Ich rozmiary szacuje się od ok. kilku metrów do nawet tysięcy kilometrów.
Jak już wiemy, planetoidy poruszają się, a więc może dochodzić między nimi do zderzeń, powstają w ten sposób meteoroidy1. Tak właśnie nazywają się duże bloki, odłamki skał, lodu czy żelaza, niekiedy pojedyncze ziarna minerałów, które wędrują w przestrzeni kosmicznej. Ich rozmiary mieszczą się w granicach od 0,1 mm (mniejsze nazywane są pyłem kosmicznym) do 10 m (większe to planetoidy). Meteoroid, który wpada w atmosferę Ziemi, wywołuje zjawisko meteorowe – polegające na świeceniu rozgrzanego czoła meteoroidu i otaczającej go zjonizowanej atmosfery. Obok meteoru często pojawia się także pojęcie bolidu, a jest to bardzo jasny efekt przelotu (zwykle w postaci kuli), najczęściej z efektami dźwiękowymi. Meteoroidy poruszą się w przestrzeni kosmicznej z prędkościami kosmicznymi rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu km/h. W wyniku zderzeń, tory po których się poruszały planetoidy są zmieniane i najczęściej po takim zderzeniu meteoroid opuszcza pas planetoid.